Книжковий ринок

Опубліковано в Книжковий ринок

Лист Президенту України 05.10.21

жовт. 06, 2021 Переглядів: 1282
Лист Президенту України 05.10.21

Вих. № 61/10 від 05.10.2021

Президентові України Зеленському В. О.

Шановний пане Президенте!

Громадська спілка «Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів», яка представляє видавничу спільноту України, звертається до Вас за допомогою через украй критичну ситуацію у вітчизняному книговиданні.

Майже дворічна пандемія коронавірусу і пов’язані з нею карантинні заходи, під час яких було заборонено працювати книгарням та поліграфічним підприємствам і частково обмежено діяльність видавництв, надзвичайно боляче позначилися на діяльності та економіці суб’єктів галузі, яка й до пандемії за рівнем капіталізації посідала чи не останнє місце з-поміж інших галузей.

Минулий пандемічний рік призвів до падіння на 25 % виробництва різножанрової вітчизняної літератури, припинення діяльності понад 300 видавництв, закриття близько 50 книгарень і звільнення 15 % персоналу.

Фінансова підтримка, надана державою: 82 млн гривень інституційної допомоги та 48 млн гривень на закупівлю книжок для поповнення фондів бібліотек, на жаль, виявилася замалою для того, щоб компенсувати величезні втрати галузі, зазнані внаслідок пандемічної кризи.
Нинішній рік, який також почався з локдауну та закриття книгарень, ще більше поглибив кризу в національному книговиданні. На жаль, наші сподівання на те, що держава в особі Кабінету Міністрів України реалістично оцінить критичну ситуацію, в якій опинилася галузь, і відшукає можливість для відчутнішої фінансової підтримки її суб’єктів, виявилися невиправданими: видатки на підтримку книговидання у Державному бюджеті на 2021 рік становили лише 60,7 % від закладених на 2020 рік.

Брак доступу видавництв, як і в попередні роки, до кредитних ресурсів, невідповідність розмірів державної підтримки тій ситуації, в якій опинилося книговидання, призвели до стрімкого й дуже значного падіння обсягів виробництва книжкової продукції як за назвами, так і за накладами. За нашим прогнозом, 2021 рік, порівняно з попереднім, завершиться втратою 25—30 % видань за назвами і 50 % за накладами. Цей рік з погляду втрат може стати найтрагічнішим за всі 30 років незалежності України.

Наслідки такого провалу не складно передбачити. Образно кажучи, Україна стоїть на порозі повного оголення книжкового фронту, що неприпустимо в умовах інформаційної війні з агресором. Тобто чинити спротив пропагандистській машині Російської Федерації за таких обставин не буде кому.

Мимоволі складається враження, що така ситуація комусь вигідна, і дії, спрямовані на знищення вітчизняної книги, цілком свідомі, зважаючи на те, що в оприлюдненому проєкті Державного бюджету України на 2022 рік коштів на закупівлю книжок для поповнення фондів бібліотек та оплату сертифікатів для старшокласників на придбання вітчизняної літератури не передбачено взагалі, хоча ці потреби були чітко прописані Міністерством культури та інформаційної політики України в бюджетній пропозиції й подані до Кабінету Міністрів.
Такий стан речей є наочним свідченням і того, що Стратегія розвитку читання на 2021—2025 роки «Читання як життєва стратегія», розроблена Міністерством культури та інформаційної політики України за участю народних депутатів, цілої низки експертів — представників видавничого загалу, бібліотечного та освітнього середовищ, яка ставить за мету системний динамічний розвиток культури читання та вітчизняного книговидання, буде просто проігнорована урядом.

З огляду на вищевикладене, звертаємося до Вас, пане Президенте, з надією, що, розуміючи непересічну значущість книги для розвитку людської особистості, а відповідно, й нації та держави, Вами буде вжито всіх доступних заходів задля того, щоб 2022 рік не став останнім для вітчизняної книговидавничої галузі, а навпаки, дав поштовх її динамічному розвитку завдяки повномасштабній реалізації заходів, закладених у проєкті Стратегії розвитку читання «Читання як життєва стратегія», а також фінансуванню наступного року з державного бюджету програм Державної установи «Український інститут книги» в сумі 728 млн гривень відповідно до бюджетного запиту Міністерства культури та інформаційної політики України.

Дякуємо за розуміння і висловлюємо щире сподівання на те, що будемо почуті Вами.


З повагою

президент ГС «Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів»
Олександр Афонін

Прочитано 1282 раз
рейтинг статті
(0 голосів)

Залишити коментар

Переконайтеся, що ви ввели всю необхідну інформацію, позначену зірочкою (*). HTML код не допускається.

Спільний каталог авторських прав

Зміст

Блоги

 • трав. 28, 2024

  Про Харків і про книжки

  Я не намагатимуся описати весь потенціал книжкової галузі, зосереджений в Харкові. Хто знає - той знає. Адже кожен пост, який збирає багато поширень, бачить ворог. Окрім того, в інших містах України працюють патріотичні українські видавництва, які у разі чого підхоплять…
 • трав. 26, 2024

  Лист-звернення генеральної директорки Vivat Юлії Орлової

  «Фактор-Друк» — один з найбільших поліграфічних комплексів повного циклу у Східній Європі, в якому друкуються майже всі видавництва України, підприємство, яке веде свою історію з 1996 року. Це одне з ключових підприємств для книговидавничого циклу. Зупинка в роботі такого підприємства…
 • трав. 25, 2024

  З професійним святом!

  Щиро вітаю вас, колеги і друзі, з нашим професійним святом - Днем працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження! День весняний дарує наше свято.Квітує світ, синіє далина.Як хочеться сказати вам багатоПід келих золотавого вина!Ми — книгарі! І це вже наша доля,Це —…
  Written by
 • трав. 24, 2024

  росіяни не сьогодні почали знищувати українську книжкову галузь

  Давайте відверто: росіяни не сьогодні почали знищувати українську книжкову галузь. Вони це робили тридцять років тому умовно ринковими методами, починаючи з роздавання премʼєром Черномирдіним та міністром Полтораніним фантастичних пільг та преференцій власним видавцям. Тут і звільнення від податків, і фіксовані…
 • трав. 18, 2024

  Професійне

  Майже три місяці я виконую обов'язки Президента Української Асоціації видавців та книгорозповсюджувачів паралельно з завантаженням на основній роботі - генерального директора і головного редактора видавництва Фоліо. Є ще написання книжок, що для мене - абсолютно самодостатня творча справа. Наявність кількох…

Ми у Facebook

Інформація для ЗМІ