Блоги

Опубліковано в Блоги

Про піратство

січ. 27, 2023 Переглядів: 875

Я думала, що на 9 році війни, коли ми з такими зусиллями відвойовуємо право належати до цивілізованого світу, де поважають авторські права, приватну власність, ми всі розуміємо, як важливо дотримуватися закону і бути не таким, як наш ворог.

Виявляється, не всі. Тому мушу дещо проговорити.

Книжкове піратство у 2021 році обійшлося італійському книговидавництву в 771 мільйонів євро, а також у 5400 робочих місць.
У 2022 році проєкт, створений українцями, оштрафували у США на 7,8 млн доларів за книжкове піратство.
Через книжкове піратство видавничий ринок України щороку втрачає шалені кошти. А це невидані книги, ненаписані романи (автори теж недоотримують через піратство), це не відкриті робочі місця, не сплачені податки.
Книга — це продукт інтелектуальної власності. Для того, щоб читач міг отримати якісну книгу, видавець вкладає гроші.
Текст книги видавець купляє в автора або його представника. Якщо потрібен переклад, видавець звертається до перекладача. Це робота теж коштує грошей.
Обкладинка, якщо йдеться про іноземний тайтл, купляється окремо (і вартість може сягати 1000 дол за обкладинку), або малюється самостійно за гонорар художнику.
Тому безкоштовне розповсюдження електронної книги, а тим більше її продаж, без дозволу правовласника, — це піратство.

Аматорський переклад, аматорська аудіокнига — викладені у загальний доступ — порушення закону. Бажання використати елементи чужої широковідомої обкладинки і зробити на її основі мерч (без дозволу правовласників) та продати фанатам книги під соусом популяризації видання — банальна крадіжка.

Так, ви можете намалювати фанарт, де зобразите улюбленого персонажа, повісити малюнок на стінку, щоб милуватися, або розмістити на своїй сторінці у соцмережі, щоб й інші відзначили ваш талант. Але якщо йдеться про продаж мерчу за книжками — це треба погоджувати з правовласниками.

Умови щодо виготовлення і продажу мерчу у різних правовласників можуть різнитися. Найчастіше потрібно укласти угоду, заплатити чималий аванс, далі платити роялті від продажів. А ще правовласник встановить мінімальну ринкову вартість такого товару (ту, від якої він хотів би бачити % роялті, щоб не знецінювати бренд), тому такий продукт ніколи не буде коштувати дешево.
Відповідь від правовласника іноді можна очікувати місяцями навіть для затвердження обкладинки або дозволу на використання назви для безкоштовної листівки, яка дарується з книжкою.

Тому легальний мерч в Україні буде дорогим. Але обов'язково буде, тому що цього хочуть наші читачі.

Vivat намагається відстежувати випадки нелегального розповсюдження продукції, яка містить нашу інтелектуальну власність. Але іноді ми відчуваємо себе борцями з вітряками . Потрібна інтеграція зусиль всіх учасників ринку, а найголовніше потрібна реакція суспільства, читачів.
Україна дуже сильно змінилася. І нам вже слід усвідомити, що цифровий більшовизм — це зло. За створений кимось продукт треба платити, щоб створювався новий і ще кращий. За крадіжку повинна бути відповідальність. Маніпуляції і бажання називати чорне — білим, незаконне поширення — рекламою, піратство – малим бізнесом, це шлях не на захід, а на північ.

А що ви думаєте з цього приводу, друзі? Давайте поговоримо про наболіле.

Прочитано 875 раз
рейтинг статті
(4 голосів)

Залишити коментар

Переконайтеся, що ви ввели всю необхідну інформацію, позначену зірочкою (*). HTML код не допускається.

Спільний каталог авторських прав

Зміст

Блоги

 • трав. 28, 2024

  Про Харків і про книжки

  Я не намагатимуся описати весь потенціал книжкової галузі, зосереджений в Харкові. Хто знає - той знає. Адже кожен пост, який збирає багато поширень, бачить ворог. Окрім того, в інших містах України працюють патріотичні українські видавництва, які у разі чого підхоплять…
 • трав. 26, 2024

  Лист-звернення генеральної директорки Vivat Юлії Орлової

  «Фактор-Друк» — один з найбільших поліграфічних комплексів повного циклу у Східній Європі, в якому друкуються майже всі видавництва України, підприємство, яке веде свою історію з 1996 року. Це одне з ключових підприємств для книговидавничого циклу. Зупинка в роботі такого підприємства…
 • трав. 25, 2024

  З професійним святом!

  Щиро вітаю вас, колеги і друзі, з нашим професійним святом - Днем працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження! День весняний дарує наше свято.Квітує світ, синіє далина.Як хочеться сказати вам багатоПід келих золотавого вина!Ми — книгарі! І це вже наша доля,Це —…
  Written by
 • трав. 24, 2024

  росіяни не сьогодні почали знищувати українську книжкову галузь

  Давайте відверто: росіяни не сьогодні почали знищувати українську книжкову галузь. Вони це робили тридцять років тому умовно ринковими методами, починаючи з роздавання премʼєром Черномирдіним та міністром Полтораніним фантастичних пільг та преференцій власним видавцям. Тут і звільнення від податків, і фіксовані…
 • трав. 18, 2024

  Професійне

  Майже три місяці я виконую обов'язки Президента Української Асоціації видавців та книгорозповсюджувачів паралельно з завантаженням на основній роботі - генерального директора і головного редактора видавництва Фоліо. Є ще написання книжок, що для мене - абсолютно самодостатня творча справа. Наявність кількох…

Інформація для ЗМІ